Z čeho se vyrábí koupelnový nábytek a jak vybrat?

Hledáte do své nové koupelny i vhodnou koupelnovou sestavu, skříňku nebo jiný druh koupelnového nábytku? Při výběru koupelnového nábytku musíte samozřejmě hledět na vhodný design, na rozměry a také na cenu a materiál. S klesající cenou jde mnohdy pochopitelně dolů i kvalita a proto se nevyplatí šetřit za každou cenu.

V tomto článku se zaměříme na právě materiály, ze kterých se nábytek vyrábí a na čem se rozhodně nevyplatí šetřit při výběru nového nábytku.

Na úvod si představíme několik základních materiálů které se používají při výrobě koupelnového nábytku a vysvětlíme si některé zkratky na které můžete při výběru narazit:

MDF - polotvrdá dřevovláknitá deska

MDF desky

(foto: DDL.cz)

(název podle anglického Medium Density Fibreboards) je alternativou masivního dřeva. Struktura desek umožňuje frézování a povrchové úpravy, proto se hojně využívá při výrobě nejen koupelnového nábytku. Vyhlazený povrch MDF desky se upravuje lakováním nebo fóliováním, kdy se za tepla nalisuje PVC fólie. Velkou výhodou MDF desek je, že se dají dobře tvarovat.

 

 DTD - dřevotřískové desky

DTD desky

(foto: DDL.cz)

DTD jsou obyčejné dřevotřískové desky , které se bez úpravy k výrobě koupelnového nábytku nepoužívají. Své uplatnění si najdou až po úpravě - dýhováním nebo laminováním

 

 

 LTD - laminovaná dřevotřísková deska

LTD deska

(foto: DDL.cz)

Jako základ slouží právě výše zmiňované DTD desky, které se polepí dekoračním laminovacím papírem, zalijí melaminovou pryskyřicí a zalisují. Díky dnešním grafickým možnostem jsou laminované desky téměř k nerozeznání od originálu. Vyrábí se v několika šířkách, pro koupelnový nábytek je optimální šířka kolem 16mm. V nábytkářství patří lamino mezi nejlevnější a nejpoužívanější materiály.

 
Dýhované DTD desky

DTD dýhované

(foto: DDL.cz)

Na DTD desky se při dýhování lepí tenký plát dřeva - dýha.Tato alternativa je také velmi kvalitní a designově vyhovující, nicméně v porovnání s LTD deskami je potřeba počítat s vyšší cenou.

 

 

Zdání klame, aneb nedejte na první pohled

Často se setkáváme se zákazníky a dotazy typu: "Jak je možné, že Vy máte na e-shopu skříňku za 5000 a přitom v hobbymarketu jsem viděl na první pohled úplně stejnou za míň než půlku?" Nejmenované obrovské obchodní řetězce jsou pod velkým tlakem co se týká ceny, proto ji musí stále držet co nejníže a logicky se to musí někde projevit. Bohužel to v drtivé většině případů projevuje na použitých materálech a jejich kvalitě. Pak se Vám může lehce stát, že ve vidině dobré koupě koupíte zajíce v pytli ale ve finále spláčete nad výdělkem.Zde se proto pokusíme uvést několik rad , které by Vám mohly pomoci vybrat si správně:

Čím méně plastu tím lépe

  • platí především pro kování u dvířek, pojezdové systémy, úchyty a nožičky koupelnového nábytku. Renomovaní výrobci koupelnového nábytku používají kvalitní kování, nerezové pojezdy a panty, u levnějších skříněk mohou být nahrazeny plastem. Kde to půjde, snažte se plastu vyhnout

Důkladně zkontrolujte hrany nábytku

  • u kvalitních výrobců je samozřejmostí, že jsou hrany dokonale upravené proti vniknutí vody. Mohou být např. polepené ABS hranami (tenké plastové pásky), hranami z hliníkového plechu či nerezu. Samozřejmostí také bývá použití kvalitních PUR lepidel. Máte pak jistotu, že se vyhnete vniknutí vody dovnitř a následnému nabobtnání a rozklížení nábytku.

Kvalitní materiál MDF , LTD

  • pokud máte nábytek z masivu, stačí ochranná vrstva laku,nebo impregnace a nemáte se čeho bát. U MDF a LTD desek je důležitá kvalita dřevotřísky, její zpracování a použitý materiál. Dřevěné třísky nesmí nahrazovat levné neidentifikovatelné náhražky ze sušených travin a jiného zemědělského odpadu. Důležitá je také povrchová úprava - použití kvalitních PUR (polyuretanových) barev

Umístění nábytku je velmi důležité

  • ani ten nejkvalitnější nábytek nevydrží travalý styk s vlhkostí. Před koupí si zkontrolujte,zda jsou povrchovou úpravou ošetřeny i zadní a vnitřní díly. Pokud je to možné,vyhněte se umístění nábytku v bezprostřední blízkosti vany nebo sprchového koutu. Závěsný nábytek nebo nábytek na nožičkách zase zamezí vniknutí vlkosti zespodu skříňky. Pokud má nábytek nějaké elektrické vypínače,světlo nebo zásuvku, zjistěte si krytí IP, jestli vyhovuje Vašim požadavkům na umístění (více zde)

 Kvalitní nábytek vydrží i dlouho po záruce

Rozbitý koupelnový nábytekVýše popsané rady Vám snad pomohou rozhodnout se správně. Nekupovat koupelnový nábytek pouze podle prvního dojmu a nadšení z nejlevnější ceny, ale raději si připlatit za kvalitu se vyplácí. Alespoň máte jistotu že Váš nábytek vydrží více než je uvedeno v záruce a že po této době neskončí na skládce a Vy na nákupu nového nábytku.

Širokou nabídku koupelnového nábytku naleznete na www.wellmall.cz a www.levna-koupelna.cz.

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
OK   Další informace