Vodovodní baterie

Vodovodní baterie, jedna z nejdůležitějších součástí každé koupelny, kuchyně i WC. Baterií je v dnešní době na trhu rozsáhlá nabídka. Pryč jsou doby, kdy měl doma každý stejnou od Slovenské armaturky Myjava.

Při výběru vodovodní baterie do koupelny nebo do kuchyně nás obvykle na prvním místě zajímá její vzhled a samozřejmě pak i cena. Vybírat můžeme z nejrůznějších typů a tvarů. Vodovodní baterie a doplňky se vyrábí v ucelených sériích, takže není problém designově sladit umyvadlovou baterii se sprchovou, vanovou nebo bidetovou. Při výběru je dobré, zajímat se i o další parametry. Podívejme se společně, které to jsou.

 

Nadstandardní záruka na vodovodní baterie
Jedním z hlavních kritérií, které by měla kvalitní vodovodní baterie splňovat, je především bezproblémová funkčnost a tudíž dlouhá životnost. Standardní záruka je sice 2 roky, ale renomovaní výrobci baterií poskytují prodlouženou záruku nad rámec svých povinností a současně poskytují záruční i pozáruční servis.


Vybírejte baterie, které spoří vodu
V posledních letech výdaje za vodu stále více zatěžují domácí rozpočty. Proto by dobrá baterie měla umět vodu uspořit, a to se také prokazatelně daří. K úsporám vody pomáhají omezovače průtoku vody přímo v kartuších, perlátory a také omezovače teploty vody. Obecně je vhodnější používat pákové vodovodní armatury. Nejen že se pohodlněji ovládají, ale rychleji se na nich nastaví požadovaná teplota, čímž lze uspořit značné množství protékající vody.

Baterie dnes vybíráme podle několika kritérií:
 

provedení  použití  instalace – design

 

 1. Nejrozšířenější jsou baterie pákové. Páková baterie se ovládá jednou rukou, kdy do stran regulujeme teplotu vody a vertikálně regulujeme průtok vody. Tyto baterie jsou úspornější než jejich předchůdkyně, baterie kohoutkové.

 2. Avšak ani kohoutkové baterie nejsou úplně zapomenuty. Gumové vřetenové vnitřky byly nahrazeny keramickými, které se regulují pohybem jen o 90 - 180 °C, což je též úspornější. Používají se dnes v tzv. retro koupelnách, ale najdeme je i v luxusně zařízených koupelnách.

 3. Nejúspornější baterie jsou baterie termostatické, v některých případech kombinované ještě se senzorem pohybu, kdy po přiložení ruky před baterii teče již smíchaná voda pouze po nezbytně nutnou dobu.
  Baterie termostatické se potom hojně používají v provedení sprchové a vanové baterie.
  Termostatické baterie do sprchy jsou stále více žádány pro svou ekonomičnost, ale hlavně bezpečnost. Každá termostatická baterie má omezovač maximální teploty nastaven na 38°C. Tuto teplotu lze zvýšit stiskem tlačítka na baterii. Stejným způsobem baterie reguluje i průtok vody.

   

K termostatickým bateriím musím přidat i jednu podstatnou nevýhodu. Pokud nemáte termo baterii přímo u ohřívače vody nebo takzvaného bojleru, tak v potrubí co vede k termo baterii je voda stejně studená.

 

Mýtus o nastavené teplotě vody v termostatické baterii
Všude se dočtete jak je to skvělé. Že si nastavíte teplotu a hned Vám taková teče. To je pěkná hloupost! Jak jsem psal výše pokud nemáte termo baterii hned u ohřívače vody nebo takzvaného bojleru tak v potrubí co vede k termo baterii je voda studená. A ta studená voda musí nejprve z trubek vytéct, aby tam mohla natéci voda teplá. Nikde není žádná nádoba nebo jiná možnost, kde by se voda vrátila zpět do bojleru, tam se ohřála a Vám pak tekla voda o teplotě 38°C, jak se všude píše.


 

V čem je tedy ta úspora vody?
To popravdě taky moc nechápu. Jak už jsem zmínil, studená voda musí nejprve odtéci, takže vypustíte téměř stejné množství studené vody jako u baterie pákové.

Termostatická baterie má ovšem jednu velkou výhodu a to zásadní. NEOPAŘÍTE SE !!!

Ledová sprcha

Musím tedy zklamat ty z Vás, kteří měli představu, že si stoupnou do sprchy a hned bez čekání a vypouštění studené vody se začnou sprchovat a šetřit za vodu. Po spuštění termostatické baterie Vás čeká stejně studená sprcha jak u klasické baterie!

 

Přiznám se, že jsem to také ze začátku nevěděl.Ale když jsem po tom více šel a hledal informace, že když je to tak skvělé tak si to dám domů. A pak to, co jsem zjistil - to není nikde napsáno a nikdo Vám to neřekne – jsem si musel vyzkoušet sám.

 

Pokud se chcete pobavit a zjistit co za odborníka Vám radí a prodává, tak si na tomto otestujte jiné prodejce. Najednou jim dojde dech a začnou koktat, protože buď vůbec neví nebo jste jim sebrali vítr z plachet.

 

Podle použití dělíme vodovodní baterie na:

 1. Umyvadlové baterie se dnes v převážné většině montují stojánkové, které se osazují do otvoru v umyvadle a připojují se na rozvod vody opletenými flexi hadičkami.
  Při výběru baterie je nutné dbát i na kvalitu těchto hadiček, musí být kvalitní a nerezové, levné baterie je mívají opletené i hliníkem nebo plastem, což nebývá dostatečné.
  Hadička je pod stálým tlakem, tím pádem při jejím defektu hrozí vyplavení přilehlých prostor! Baterie na umyvadlo je třeba vybírat také s ohledem na velikost instalovaného umyvadla. Obecně platí, na malé umyvadlo do malé koupelny je lepší osadit baterii menších rozměrů, naopak do velkých koupelen na větší umyvadla se montují baterie masivní, které se potom stanou šperkem každého umyvadla.

 1. Baterie vanové se nejčastěji používají nástěnné s roztečí 150 mm. Baterie s roztečí starou tj. 100 mm se dnes ještě vyrábějí, ale pouze v těch nejlevnějších sériích.
  Vanové baterie mohou být též v provedení termostatickém o kterých již zmínka byla.  Vanovou baterii musíme vybrat s ohledem na vanu instalovanou v koupelně tak, aby výtok vody z baterie měl dostatečné vyložení a voda pak netekla po hraně vany. Vanové baterie se ve většině případů dodávají bez hadice a sprchové hlavice, které se objednávají dodatečně.

 2. Baterie sprchové se stejně jako vanové používají nástěnné s roztečí 150 mm.
  Nový trend u sprchových baterií je jejich podomítková instalace.

 3. Výhoda podomítkové baterie je v tom, že ve sprchovém koutu je dostatek místa a baterie nikde nepřekáží. Další výhody podomítkové baterie je její jednoduchá údržba, kde je vidět pouze kryt a páka což usnadňuje čištění.
  Tyto baterie se vyrábějí i v termostatickém provedení.
  Sprchové baterie se dodávají stejně jako vanové většinou bez sprchy a hadice, které se doobjednávají dle vkusu každého uživatele.
   
 4. Dřezové baterie jsou baterie používané v kuchyňských linkách, komerčních prostorách, vyjímečně i ve velkých umyvadlech.
  Nejvíce rozšířené jsou ve stojánkovém provedení, ale stále se hojně setkáte i s provedením nástěnným.
  Důležitou roli u dřezových baterií hraje vyložení ramínka, které musí být dostatečné pro pohodlnou práci v kuchyni.


  Dřezové baterie se vyrábějí také v provedení s výsuvnou sprchou. U baterií s výsuvnou sprchou teče voda z perlátoru na konci ramínka, ovšem po stisku tlačítka se proud vody přepne na sprchu, což je velice výhodné například při číštění zeleniny ale i při každodenních činnostech v kuchyni.

Ať už vybíráte baterii do koupelny či kuchyně, nevybírejte pouze očima.

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
OK   Další informace