Protékající toaletou uteče tisíce litrů zbytečně

Pravidelně se dívejte, zda vám toaleta nezačala protékat. Problémem je i nepatrné množství. Jakmile závadu zjistíte, ihned ji začněte řešit. Měsíčně totiž takovou toaletou proteče nemalé množství vašich peněz.


V domácnosti se spotřebuje až 75% denní vody za hygienu

Nejvíc se jí tedy dá ušetřit na toaletě. Zde je třeba začít a zjistit, zda s ní zbytečně neplýtváte. U toalety je velmi praktické investovat do moderního systému splachování.

 

Spousta lidí si řekne „To by jsme na to museli mít peníze“

Staršími systémy spláchnete do kanalizace devět až dvanáct litrů vody, zatímco u novějších je to šest litrů na velké spláchnutí a tři litry na malé. Ty nejúspornější vše zvládnou s pouhými 4,5 litry. Duální systém splachování dokáže ušetřit čtyřčlenné rodině až 40 procent roční spotřeby vody.

 

Příklady, který skoro všichni znají

Skoro každému se někdy stalo, že do nádržky kombi záchodu buď voda nenatékala, anebo z ní naopak tekla ven. Přitom vadné těsnění klidně za minutu "prohýří" litr vody, což pro domácí rozpočet při ceně vody v průměru přes 50 korun za kubík znamená přes dva tisíce korun měsíčně.

foto: fotolia


Příklad, že peníze na to lidí mají, když vodu platí

Každý si lehce spočítá, že se vyplácí sledovat, zda je toaleta v pořádku. Kdo si nevšimne, že je vypouštěcí ventil pokažený a z nádržky stále nenápadně vytéká voda, zaplatí za jediný měsíc navíc tolik, kolik by dal nejen za nový vypouštěcí ventil, ale i za novou nádržku. A za celý rok protékání vody by bylo našetřeno na celou novou toaletu.

 

Přitom stačí kolikrát tak málo

Přitom mnohdy není ani třeba kupovat celý ventil, který se koupí podle typu za pár stokorun. Často stačí jen vyčistit těsnění od nečistot či vodního kamene, případně za pár korun koupit nové.

 

Oprava není obtížná

U nových splachovacích systémů není problém vyřešit opravu během chvíle. Po demontáži víka nádržky stačí jednoduše ventilem pootočit a celý systém vyjmout, má bajonetové uchycení. Pak je třeba zkontrolovat těsnění na ventilu. Mezi dosedovou plochu v nádržce a gumové těsnění se může dostat nečistota, tam, kde se používá tvrdá studniční voda, je reálné nebezpečí, že těsnění je obaleno vodním kamenem. Těsnění pak ztrácí pružnost a nedosedá přesně na celou plochu.

 

Staré modely záchodů

V poněkud horší situaci jsou ti, kdo mají staré modely záchodů. U některých starých typů byly ještě ventily šroubovací, a aby bylo možné je vytáhnout a vyčistit, je potřeba demontovat celou nádržku. Pod keramickou nádržkou lze nahmatat šrouby, které je třeba uvolnit, nádržka se zdvihne nad klozet a na spodní straně nádržky se odšroubuje plastová matka.

 


Můj názor

Já osobně bych u deseti nebo patnáctiletých záchodů doporučoval vyměnit celý systém. Když už si člověk dá takovou práci, že absolvuje celou demontáž, vyplatí se podle mne investovat těch pár stokorun a zase mít na deset let pokoj. Součástí nové sady jsou i nové šrouby s těsněními, aby se zajistila těsnost mezi klozetem a nádržkou.
 


 

Velmi důležité je zvážit co všechno vyměnit

Obecně by bylo při montáži výhodné vyměnit starý splachovací systém za nový, úspornější. Problém je ale v tom, že tvar staré klozetové mísy byl projektován na splachování 9 litry vody tak, aby se při spláchnutí vyměnila všechna voda v sifonu. V okamžiku, kdy se dospělo k systému děleného úsporného splachování, tedy "velkého“ a "malého“ se šesti a třemi litry vody, konstruktéři upravili i tvar a objem sifonu mísy. Kdo tedy  na "devítilitrovou" mísu namontuje systém s úspornějším splachováním, vydává se do nebezpečí, že spláchnutí bude nedostatečné a nehygienické.

 

Napouštěcí ventily

Moderní napouštěcí ventily jsou opatřeny sítkem, které má zabránit, aby se větší nečistoty dostávaly do prostoru nádržky. Těch nečistot je mnoho a do domovního rozvodu se nejčastěji dostanou z rezavějícího vodovodního řádu. Některé, hlavně bytové domy mají filtr už na vstupu do objektu, u staršího rodinného domu je podobné opatření výjimkou. Proto se výrobci klozetů jistí alespoň takto.

 

Když to neteče

Když voda do nádržky nenatéká, je třeba vypnout přívod vody pomocí roháčku za klozetem a celý napouštěcí ventil vyjmout a vyčistit.

Opotřebením a stářím se může stát, že je skutečně pokažený, pak je nutné ho vyměnit, nový stojí pár stokorun. Celá operace je otázkou deseti minut. U nás nebo i v instalatérských potřebách se dají náhradní díly i na starší záchody sehnat, neuškodí si starý kus buď přinést s sebou, nebo alespoň vyfotit mobilem, aby se podařilo vybrat odpovídající typ.

 

Vyměníte a pak už jen šetříte

Pořízením ekonomičtějšího systému splachování, popř. výměnou starého protékajícího WC můžete ušetřit opravdu spoustu peněz, které se bezpochyby budou hodit jinde. Nenechte své peníze protékat toaletou!

 

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
OK   Další informace