Odtokové žlaby - když nechcete sprchovou vaničku

Plánujete přestavbu sprchového koutu a nevyhovuje Vám sprchová vanička? Nechcete se nechat omezovat rozměry standartních vaniček, toužíte po neobvyklém koutu, nebo potřebujete zachovat rovnou podlahu pro bezbariérový vstup? Pak mohou být pro Vás ideálním řešením podlahové odtokové žlaby a vpusti.

Při tomto řešení je potřeba dodržet několik zásad před započetím prací, které si popíšeme v následujícím článku.

Odtokové žlaby nabízejí spoustu výhod, ale před samoptnou koupí a instalací si musíte pečlivě promyslet, zda je Vaše koupelna vhodná pro toto řešení a potom také správně vybrat typ odtokového žlabu.

Před samotnou instalací

1. Prověřte stavební připravenost podlahy

Zejména v panelových bytech je potřeba dbát zvýšené opatrnosti , každý sprchový žlab má určený svou minimální stavební výšku podle které se musíte zařídit. Před započetím prací je proto dobré se poradit se statikem nebo stavebním technikem a poslechnout si jeho doporučení. I když jsou dnes na trhu odtokové žlaby s velmi nízkou stavební výškou (od 5 cm), ne vždy zde však je dodržena norma na výšku vodní zápachové uzávěry. Podlahové žlaby se sníženou stavební výškou nabízejí např. firmy Ravak nebo AlcaPlast , zde si můžete být jisti, že je i při nízké stavební výšce norma dodržena. Určitě si také nechte prověřit materiál podlahové konstrukce, jedná-li se o panelovou nebo o zděnou jednotku.

Pokud vaše podlaha splňuje daná kritéria, můžete se rozhodnout pro odtokový žlab do podlahy, nebo do boční stěny. Novinkou a skvělým designovým doplňkem jsou podlahové žlaby s LED podsvícením. Pokud už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, vždy je nutné dodržet správné vyspádování podlahy směrem k odtoku (doporučeno > 1,5%). Dlažba by měla mít pro jednodušší vyspádování střední až menší formát, u kterého vám vysoký počet spár zajistí i protiskluzovost.

Odtokové žlaby Alca Plast

2. Vyberte si správný typ odtokového žlabu

Sprchový odtokový žlab vybírejte podle několika kritérií:

  • kapacity průtoku - obvykle bývá cca mezi 30 - 60 litry za minutu, pokud používáte ve sprchovém koutě navíc masážní panel a stropní sprchu, je vhodné zvolit variantu 60l/min
  • frekvence používání - pro občasné používání s jednou sprchovou hlavicí postačí podlahová vpusť, pro časté používání a vyšší průtok podlahový žlab
  • umístění - do prostoru, do rohu, pod obklad, ke zdi atd.
  • kvality sifonu - u levnějších variant bývá jen nasazen vaničkový sifon , který ke žlabu nemusí být dostatečně fixován , u dražších variant se můžete spolehnout na speciální dvoukomorový sifon pevně spojený se zápachovou uzávěrou

3. Připravte si podlahu pro instalaci

Pro instalaci podlahového žlabu doporučujeme najmout zkušeného odborníka s dobrými referencemi a zkušenostmi, obzvláště pokud se rozhodujete pro podlahové topení do sprchového koutu. Při dodržení návodu by ale instalaci měl zvládnout každý zručnější zedník. Instalace se skládá z několika vrstev betonu, hydroizolace a nalepení dlažby. Zde je nutné, aby dlažba s lepidlem a hydroizolací byla ve stejné výšce s okrajem žlabu.

Zde naleznete videonávod na montáž podlahových žlabů Alca Plast

Vyberte si ze široké nabídky podlahových odtokových žlabů a vpustí na www.wellmall.cz nebo www.levna-koupelna.cz. Přejeme Vám šťastnou ruku při výběru a koupelnu zrealizovanou přesně podle Vašich snů.

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
OK   Další informace