Jak tlustá by měla být zeď v koupelně?

Připravujete se na rekonstrukci umakartového jádra v bytě a nevíte si rady? Jak silné příčky či obvodové zdi ve Vaší nové koupelně udělat? Čtěte, tento článek Vám hodně napoví a pomůže.

Nejčastěji používané cihly pro vyzdění jádra v bytě jsou Ytong nebo jiné podobné značky, tvořené na stejné bázi.

Hlavní výhody Ytong:

 • rychlá a jednoduchá výstavba
 • nízké zatížení na podlahu (na další patro)
 • přesnost při zdění
 • zeď se nemusí srovnávat maltou
 • velký výběr tloušťky zdi

Velmi často se setkávám s informací, že firmy udávají tloušťku zdiva pro vyzdění koupelny 7,5 cm s tím, že to stačí.

Neříkají však často důležitou informaci. Tloušťka zdi 7,5 cm není vhodná při ukotvování skříněk, poliček a případně dalších doplňků do zdi. Potom se stává, že navrtaná skříňka s umyvadlem nebo samotná skříňka upadne (vytrhne se ze zdi).
 

Minimální tloušťka zdi by měla být 10 cm, nejlépe však 15 cm!!!
 

Vždy věřit firmě (zedníkovi) co Vám řekne se nevyplácí!!!

Bude-li Vás stavební firma nebo zedník přesvědčovat o tom, že tloušťka zdi 7,5 cm je dostačující, i když plánujete skříňky či doplňky na zeď zavěsit, nedejte se. Požadujte vidět technický dokument, kde bude jasně napsáno, zda takovýto způsob je platný dle norem ČSN. Ty sice nejsou pro výrobce již směrodatné, ale doporučující, ale i tak je dobré se jimi řídit.

Nenechte se přesvědčit pouze řečmi, i když stavebník může být opravdu velmi přesvědčivý. Ovšem on nebude řešit problémy se špatnou realizací za Vás. Svým podpisem Smlouvy o díle stvrdíte, že jste všemu porozuměli, a že se vším souhlasíte a poté dokazování, že někdo - někdy - něco řekl je opravdu obtížné. Lehce se pak může stát, že s reklamací neuspějete.

 Vím, že spousta zákazníků mi bude argumentovat, že na tak silnou zeď nemají místo. Počítají s každým centimetrem a použít tloušťku zdi 7,5 cm prostě musí.

Možnosti jak umístit skříňku, když se přece jen rozhodnete pro zdivo 7,5 cm:

 

 • Skříňky upevnit i do stropu, pokud jsou tedy těsně u něho
   
 • Vytvořit svařenou ocelovou konstrukci, která bude za skříňkami rozkládat jejich hmotnost a uvolňovat tedy nápor na velmi úzké zdi
   
 • Koupit nábytek s nožičkami nebo na soklu
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
OK   Další informace