Jak se starat o ložiskové pojezdy?

U sprchového koutu, který se zavírá zasunutím jedné nebo dvou dveřních skel za pevná boční skla sprchové zástěny jsou nejdůležitější ložisková kolečka neboli pojezdy. Právě zadření ložisek je také nejčastější poruchou u sprchových koutů tímto stylem otevíraných.

Jako každé jiné ložisko se musí i ložisko v pojezdech mazat. Tím životnost pojezdů prodloužíte o několik let. Ale nebojte se, není to žádná velká dřina a údržbou ani nestrávíte moc času.

Proč sprchový kout s ložiskovými pojezdy jde po čase ztuha otevírat?

Pokud je ložisko v pojezdu suché a nemazané, začne se přidírat. Nejčastěji na to trpí ložiskové pojezdy ve spodní části sprchového koutu. Důvod je ten, že na ložiska stíká více vody, ze které se uvolňuje vodní kámen. V kolečkách se usazují i mýdla, šampony a sprchové gely. Nechráněné ložisko (mazáním) se každým použitím více přidírá.

Ještě rychleji se ložisko zadře tam, kde se sprchujete jen občas. A to z důvodu, že se osprchujete, a pak necháte v klidu vodní kámen ať dělá s Vašimi pojezdy co umí. Potom je možné pozorovat jak dveře jdou otevírat a zavírat hůře a hůře. Až se jednou více zabere a po koupelně se začnou kutálet malé kuličky, které se vysypou z ložiskového pojezdu. A pak začne koloběh shánění nových koleček, zjištění co to vlastně máme za sprchový kout, abychom podle toho mohli pojezdy koupit apod.

Jak se tedy o pojezdy starat?

Jako každé jiné ložisko se musí i ložisko v pojezdech mazat. Tím životnost pojezdů prodloužíte o několik let. Osobně bych doporučoval mazání formou spreje než vazelíny a jiných. Výhodou je, že se mazivo do pojezdu lépe dostane. Nevýhodou vazelíny také může být ,že mazlavá hmota zůstane na kolečku a následně "ušpiní" celý profil,ve kterém je pojezd usazen. To jen taková rada z praxe.

Jak často mazat pojezdy?

Prostředky k promazáníČím častěji tím lépe, nebo podle potřeby. Pokud ucítíte, že otevírání tuhne nebo se posouvá hůře, je čas promazat. Jinak by mělo stačit cca 1x za dva měsíce. Stačí vzít sprej, na kolečko stříknout a pak s dveřmi párkrát pojezdit, aby se promazalo celé ložisko. Jak jsem již zmiňoval, nejvíce trpí spodní kolečka.

Pro mazání pojezdů doporučuji:

Kontaktní sprej, mazivo a čistič GT 7

Teflonové sanitární mazivo Ravak

 

Jak dlouho asi vydrží ložiskové pojezdy, které nebyly vůbec mazány?

Nejčastěji pozoruji tento jev mezi rokem a půl až dvěma lety. Po této době se zákazníci nejčastěji snaží pojezdy reklamovat. Přisuzují to tomu, že se rozbily, protože jsou nekvalitní. Bohužel bez úspěchu. Většinou vyjde najevo, že ložisková kolečka nebyla vůbec mazána, nebo nedostatečně. Když si necháme kolečka zaslat, bývají celá obalená vodním kamenem a zatuhlá.

Jak dlouho vydrží pravidelně udržované pojezdy?

Pravidelným mazáním a odstraňováním vodního kamene prodloužíte životnost pojezdů v horizontu několika let. Samozřejmě se to může lišit - podle výrobce kolečkových ložisek.

Čím mám nejlépe odstraňovat vodní kámen s ložiskových pojezdů?

Myslím, že nejlevnější a zároveň nejdostupnější varianta je obyčejný kuchyňský ocet. Tím půjde vodní kámen dobře odstranit. Samozřejmě používat s rozumem, nenechávat moc dlouho působit a nejdříve si na kousku vyzkoušet, aby jste si osvojili postup.

Existují bezúdržbové ložiskové pojezdy?

Pokud vím tak do sprchového koutu nebo vanové zástěny NE.

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
OK   Další informace