Bezpečnost v koupelně - jak ji zvýšit ?

Stavíte-li dům nebo jen rekonstruujete koupelnu, je dobré dopředu myslet nejen na vzhled, ale především na co největší bezpečnost. Spousta podpůrných "vychytávek" se samozřejmě dá snadno přikoupit až postupně časem, na jiné je nutno myslet už při projektování a výstavbě koupeny.

V tomto článku si shrneme základní řešení, které zvyšují bezpečnost , předchází možnému pádu, následnému zranění a dalším jiným nepříjemnostem.

K nejčastějším úrazům v koupelně dochází po zakopnutí nebo uklouznutí a následném pádu.Tomu můžete předcházet například:

  • Dlažbou s vhodnou protiskluzností - pro snížení možnosti uklouznutí použijeme dlažbu se speciální prostiskluzovou glazurou nebo reliéfem. Tyto dlažby jsou značeny písmeny A, B, C, kde A je dlažba se základní zvýšenou protikluzností a C značí nejvyšší dosažitelnou protiskluznost. Pokud použijete navíc podlahové topení , voda se bude rychleji odpařovat a vysoká bezpečnost je zaručena.
  • Vanička nebo vana s protiskluzovou úpravou - některé typy van a sprchových vaniček mají speciální protiskluzovou úpravu , která Vám zajistí lepší stabilitu a zabrání uklouznutí. Protiskluzovou úpravu může nahradit i protiskluzová podložka.
  • Co nejméně stavebních nerovností - pokud možno,vyhněte se schodům, a dalším nerovnostem. Pro osoby se zhoršenou pohyblivostí může být vysoká vana nepřekonatelnou překážkou.Stejně tak je lepší z hlediska bezpečnosti sprchový kout s nízkou vaničkou než s vysokou vaničkou. Z tohoto pohledu je ideálním řešením bezrámový sprchový kout s odtokovým žlabem zabudovaným do podlahy.

Těchto několik tipů sníží riziko upadnutí v koupelně. Nicméně na Vás můžou čekat spousty dalších nepříjemných překvapení, nevyplatí se je podceňovat.

Máte správně rozmístěné elektrické zásuvky ?
Věnujte dostatečnou pozornost správnému rozmístění zásuvek
Správné rozmístění zásuvek, světel a elektrických spotřebičů byste rozhodně neměli brát na lehkou váhu. Úrazy elektrickým proudem bývají jedny z nejvážnějších a přitom jim lze jednoduše předcházet, stačí dodržovat bezpečnostní opatření a vybavovat koupelnu jen spotřebiči a svítidly, které splňují příslušné krytí IP.


Více k tématu zde: Umístění zásuvek a vypínačů v koupelně

Termostatická baterie chrání proti opaření

Termostatická baterie Arttec TM 14Termostatická baterie přinese do Vaší koupelny nejen úsporu vody ,moderní řešení , ale i ochranu proti opaření.Právě díky této vlastnosti jsou dnes termostatické baterie tolik oblíbené u rodičů malých dětí.Na termostatu si toptiž můžete nastavit maximální požadovanou teplotu a díky dětské pojistce můžete být bez obav...

 

100 % bezpečnost neexistuje

Na 100% bezpečná nemůže být žádná koupelna ,vždy se něco stane, i když do bezpečnostních prvků investujete desítky tisíc. Té pomyslné hranice stoprocentní bezpečnosti Vám může pomoci dosáhnout ještě několik drobností, i když rozhodující vždy bude vždy Vaše ostražitost a bdělost. Zvlášť v koupelně platí NENECHÁVEJTE DÍTĚ SAMOTNÉ DEZ DOZORU!!! Koupelna je pro malé děti místem nejen každodenního koupacího rituálu,ale i vodních hrátek, proto je dobré nespouštět je z očí.

Zde je ještě několik tipů a rad,které mohou zvýšit bezpečnost ve Vaší koupelně:

  • při vybírání koupelnového nábytku preferujte nábytek bez ostrých hran a rohů
  • pomalé sklápění WC sedátka (tzv. SoftClose) ocení jistě nejen rodiny s malými dětmi
  • vybavte okolí vany madly a držáky pro lepší vstávání z vany, popř. jako "záchytný bod" při pádu
  • v koupelně se často díky vlhkému prostředí šíří mikroorganismy a plísně, proto je dobré každý den koupelnu řádně vyčistit a vydezinfikovat
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
OK   Další informace